Apteczka podróżnika – co spakować?
Nic tak nie cieszy podróżnika jak przygotowania do nadchodzącego wyjazdu. Przez te pozytywne emocje nie każdy pamięta o podstawowym obowiązku, który wiąże się z dbałością o zdrowie, a nawet życie. Apteczka podróżnika, bo o niej mowa, czyli pierwsza pomoc w razie nieprzewidzianych sytuacji. Są pewne niezbędne elementy, które muszą się w niej znaleźć – koniec kropka. O czym dokładnie mowa?
Apteczka podróżnika – jakie lekarstwa zabrać ze sobą?
Kompletowanie apteczki nie jest trudnym zadaniem. Najważniejsze, by przed wyjazdem stworzyć przejrzystą i prostą listę rzeczy, które koniecznie muszą się w niej znaleźć. Na pierwszym miejscu są leki. Jakie?
- Lekarstwa zażywane stale – wiele osób musi przyjmować leki regularnie. Należą do nich między innymi tabletki na nadciśnienie, cukrzycę, hormony na tarczycę, środki przeciw astmie, antykoncepcyjne czy też antydepresyjne. Podsumowując – są pewne lekarstwa, z których nie można zrezygnować. Oczywiście każdy podróżnik ma prawo je zabrać ze sobą. Do tego warto upewnić się, że podczas wyjazdu zapasów nie zabraknie.
- Leki na chorobę lokomocyjną – czy wiesz, że co piąty turysta źle znosi czas podróży? By nie skazywać się na katusze, warto kupić leki na chorobę lokomocyjną, dostępne w aptekach bez recepty. Przed zażyciem należy jednak dokładnie przeczytać ulotkę, gdyż niektóre tabletki na przykład uniemożliwiają kierowanie pojazdem.
- Lekarstwa na dolegliwości żołądkowe i jelitowe – turyści są narażeni na biegunki, zaparcia, nudności i niestrawność, zwłaszcza przez zmianę klimatu. Do tego dochodzą zatrucia pokarmowe, które mogą zepsuć cały wyjazd. Rozwiązaniem jest zakup ogólnodostępnych środków, wśród których powinien być węgiel, preparat nawadniający i dobry probiotyk.
- Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – osłabienie organizmu nierzadko jest przyczyną migreny, a nawet grypy lub przeziębienia. Na każdym wyjeździe można zachorować – dlatego środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe to must have Twojej apteczki.
Niezbędne preparaty do każdej apteczki podróżniczej
Wśród najważniejszych preparatów są:
- Środki na oparzenia słoneczne – chociaż opalenizna wygląda niezwykle atrakcyjnie, czerwona spalona skóra już zdecydowanie mniej. Do tego swędzi i piecze, co uniemożliwia czerpanie przyjemności z wyjazdu. Koniecznie więc zabierz ze sobą dobry preparat z dekspantenolem.
- Preparaty na ukąszenia owadów – chociaż niektóre zdarzenia wymagają natychmiastowej interwencji lekarza, w większości przypadków wystarczy doraźne działanie. Na rynku są dostępne sprawdzone środki na ukąszenia do zastosowania miejscowego. Łagodzą nieprzyjemne dolegliwości, przy czym są atrakcyjne cenowo.
- Środki odkażające – godna uwagi jest dobrze znana woda utleniona oraz sól fizjologiczna w ampułkach.
Must have każdej apteczki podróżniczej – co jeszcze zabrać na wyjazd?
Drobne otarcia, skaleczenia i zadrapania mogą zdarzyć się wszędzie – na górskim szlaku, jak i piaszczystej tropikalnej plaży. Dlatego każdy podróżnik powinien w apteczce umieścić:
- jałowe kompresy,
- bandaże,
- wodoodporne plastry,
- wilgotne chusteczki antybakteryjne,
- małe zaokrąglone nożyczki,
- antybakteryjny żel do rąk,
- gazę.
Ponadto jest jeszcze kilka innych elementów wyposażenia apteczki podróżnika, które muszą być zawsze pod ręką. Należą do nich:
- Termometr – zanim podasz leki przeciwgorączkowe, sprawdź, czy jest to konieczne. Nie warto bazować na domysłach w kwestii zdrowia – termometr rozwieje wszelkie wątpliwości.
- Krople do nosa – katar potrafi uprzykrzyć życie nawet największym twardzielom. Zatkany nos jest irytujący, denerwujący i po prostu niepotrzebny. Dlatego właśnie spray lub krople do nosa to must have, zwłaszcza alergików.
- Wapno – to bardzo pomocny środek w razie reakcji uczuleniowych. Warto jednak pamiętać, że w apteczce podróżniczej powinny się znaleźć również inne specjalistyczne preparaty histaminowe.
- Moskitiera – mały dodatek, chociaż nie dotyczy bezpośrednio zdrowia, może uchronić przed niepożądanymi ukąszeniami.
Skompletowanie wyposażenia apteczki podróżniczej nie jest czasochłonne ani trudne. Spakuj więc najpotrzebniejsze rzeczy i wyrusz w podróż marzeń!