Czego spróbować we Lwowie – top 10 alkohole i napoje

Podczas naszych wspólnych wycieczek często pytacie nas: czego spróbować we Lwowie, gdzie się czegoś dobrego napić lub co kupić na pamiątkę dla bliskich? Lwów ze swoim bogactwem także tu daje szerokie pole do wyboru i degustować możemy całe trzy dni [i noce ;)] 

Ranking który prezentujemy jest naszą subiektywną listą, która powstała na przestrzeni 10 lat naszego częstego podróżowania do Lwowa. Czy znajdują się tu same procenowe trunki – nie. Mamy również coś dla kawoszy, a nawet i dzieci. Na dobry początek więc kawusia.

1. Kawa w Kopalni Kawy

Bardzo często pierwsze wyjście na miasto zaczynamy właśnie od porannej małej czarnej w Rynku. Kopalnia Kawy. To miejsce od samego przekroczenia progu wprawia w przyjemny nastrój za sprawą unoszących się aromatów świeżo palonych na miejscu ziaren… poezja. Następnie, jak to w kopalni, ubierasz kask i schodzisz do podziemi, żeby spróbować kawy, która podnosi ciśnienie nie tylko za sprawą kofeiny. Nie mamy tu na myśli ceny, ale sam sposób jej podania. Szczególnie polecamy kawę z palonym cukrem i dodatkiem brandy lub rumu. Na czym więc polega dodatkowa kapka adrenaliny w kawie serwowanej w Kopalni? Zobaczcie sami.

2. Nalewki Baczewskiego w Restauracji Baczewskich

Restauracja Baczewskich to absolutne must see we Lwowie. Nie dość, że jest to miejsce z historią, to jeszcze z pięknym wystrojem. Zobaczcie 🙂

W restauracji zjecie pyszny obiad, ale nie zapomnijcie o degustacji nalewek. My polecamy set nalewkowy Cesarska Kolekcja, w którym otrzymacie małe buteleczki wybranych smaków nalewek. A jest ich baaardzo dużo. Poniżej menu samych smaków.

czego spróbować we Lwowie menu nalewek w restauracji Baczewski

3. Gorąca czekolada w Fabryce Czekolady

A teraz na moment lżejsze klimaty czyli Lwowska Manufaktura Czekolady, w której nie tylko kupicie czekoladę na kilogramy, i wszystko [dosłownie] co z czekolady, ale także w chłodniejsze dni napijecie się pysznego napoju. Do Fabryki Czekolady warto pójść również ze względu na widok na panoramę Lwowa, jaka rozpościera się z jednego z tarasów. Polecamy! I na zachętę wrzucamy zdjęcie podglądowe z profilu na Instagramie @lviv_handmade_chocolatepoltava. Tak, to sieciówka 🙂

czego spróbować we Lwowie czekolady z fabryki czekolady

4. Jeżeli piwo to w Muzeum Piwa, ale nie tylko

To miejsce robi takie wrażenie! Serio! Wystrój muzeum jest dopieszczony w najmniejszym detalu, a to wszystko za sprawą niedawnego remontu, który przeszedł obiekt. Muzeum znajduje się przy lwowskim browarze, z którego piwa w różnych rodzajach degustować możemy na zakończenie zwiedzania.
Dla smakoszy złotego trunku polecamy jednak nie ograniczać się do jednego browaru i spróbować różnych opcji. Przede wszystkim polecamy to w Teatrze Piwa [zdjęcie w ikonie wpisu] oraz w Craft&Kumpel – beer atelier. 

 

czego spróbować we Lwowie muzeum piwa we Lwowie

5. Kawa w Virmence

Virmenka lub Ormianka… tu trzeba będzie powalczyć o stolik, ale naprawdę warto. Jest to bowiem najlepsza kawiarnia we Lwowie i to nie tylko wg naszej subiektywnej opinii, ale tytuł ten otrzymała ona kilka razy z rzędu podczas Lviv Coffee Festival. Napijecie się tu tradycyjnie gotowanej kawy w turku, podgrzewanej w gorącym piasku. Cały proces można obserwować na żywo. A do kawy w Virmence zamawia się lwowski sernik lub zestaw nalewek.

 

czego spróbować we Lwowie parzenie kawy w winmence

czego spróbować we Lwowie menu w kawiarni virmenka6. Pijana Wiśnia

We Lwowie najpopularniejsze miejscówki Pijanej Wiśni są dwie; jedna w Rynku, a druga w okolicy Domu Legend [to ta widoczna na zdjęciu]. Przyjazność tego punktu polega przede wszystkim na tym, że nie trzeba w nim czekać na wolny stolik – nalewkę pijemy na zewnątrz i jest w nim do kupienia tylko jeden produkt. Prosto i najlepiej. To produkowana na masową skalę nalewka, podawana w charakterystycznych kieliszkach z kilkoma zatopionymi wiśniami. Miejsce to działa we Lwowie od 2006 roku i szybko zyskało taką popularność, że stało się sieciówką ze swoimi punktami także w Polsce. Jednak zapewniamy, że tylko we Lwowie picie Pijanej Wiśni ma swój klimat. 

 

nalewka z pijanej wiśni

 

A co ze sklepowych półek?

7. Wódka

czego spróbować we Lwowie wódki nemiroffWódka na Ukrainie jest tania i dobra. Za 500 ml dobrej jakości czystego trunku zapłacimy najczęściej około 90 UAH czyli 14 złotych. Zdecydowanie najpopularniejszą z nich są wódki ukraińskiej destylarni Nemiroff [z Niemirowa na Podolu]. Występują one w wielu wersjach smakowych. My, również jako ciekawostkę, polecamy tę z ostrą papryczką chili lub miodowo-pieprzową. Niezwykłe doznania gwarantowane 😉  Poza tym marki na które warto zwrócić uwagę to: Medoff, Chortyca, Prezydencki Standard, Medowucha, Kozacka Rada i Morosza.

 

8. Koniak

czego spróbować we Lwowie ukraiński koniak Shabo
Ukraińskie koniaki. Tu wymienić należy przede wszystkim dwie marki; Shabo i Bolgard. Ich ceny to od 120 do 160 UAH [18-24 zł] w zależności od ilości gwiazdek i pojemności. Bolgard to miejscowość w rejonie odeskim i od niego nazwę wziął właśnie producent. Z własnych doświadczeń mamy na koncie podróż na Krym ukraińskim pociągiem w niesamowitym upale i możemy wam zdradzić. że pięciogwiazdkowy koniak, który jest chyba jedynym alkoholem, który na ciepło jest ok, był idealnym umileniem tej bardzo długiej podróży [zdecydowanie must try!].

 

9. Wino

czego spróbować we Lwowie ukraińskie wino koblevoWe Lwowie szczególnie popularne są słodkie wina typu kagor dostępne w sklepach w wielu rodzajach. Szukając produktów lokalnych winnic powinniśmy zwrócić uwagę na nazwy takie jak Shabo, Orenda, Koblevo, Bolgrad czy Incerman. Jeżeli chcemy kupić dobre wino powinnismy zapłacić za nie około 80-100 UAH [12-15 zł].

Poza ukraińskimi winami, polecamy również bardzo dobre czerwone wina mołdawskie, które na Ukrainie mają bardzo przyjemne ceny.

 

 

10. Szampan

 ukraiński szampanA na koniec pewnie małe zaskoczenie, bo chyba nikt z nas nie kojarzy Ukrainy z szampanem – a jednak! Oczywiście wiemy że nazwa jest zastrzeżona dla regionu Szampanii, mówimy więc o winie musującym w rodzaju francuskiego szampana. Takiego szampana produkuje Winiarnia Artemovsk w Dombasie. 

 

Zakochaj się we Lwowie z Ambasadą Podróżników

Zapraszamy do Lwowa razem z nami i stworzenia swojej własnej listy lwowskich przebojów 🙂 Opis oferty wyjazdu i formularz zapisów znajdziecie tu

Zakochaj się we Lwowie

🙂 Do zobaczenia!

Zostaw komentarz:

You don't have permission to register